Philips 43BDL3452T/00 Signage Display Digital signage flat panel 109.2 cm (43") VA Wi-Fi 400 cd/m² 4K Ultra HD Touchscreen Built-in processor Android 8.0
Manufacturers Code:
43BDL3452T/00
Solstice AV Code:
43BDL3452T
Philips 43BDL3452T/00, Digital signage flat panel, 109.2 cm (43″), VA, 3840 x 2160 pixels, Wi-Fi
Product Details
Engage them
Operate, monitor and maintain with CMND & Control
CMND & Create. Develop and launch your own content
FailOver ensures content is always playing
CMND & Deploy. Install and launch apps remotely
Internal memory. Upload content for instant play
Android SoC processor. Native and web apps
Technical Spec
Display diagonal
109.2 cm (43")
Display resolution
3840 x 2160 pixels
HD type
4K Ultra HD
Panel type
IPS
Multi-touch
Yes
Response time
6.5 ms
Viewing angle, horizontal
178°
Display number of colours
1.07 billion colours
HDMI ports quantity
2
USB port
Yes
Wi-Fi
DVI-I ports quantity
1
USB version
2.0
Audio (L/R) out
1
Remote (IR) input
Card reader integrated
OPS module slot
Number of built-in speakers
2
Product design
Digital signage flat panel
Purpose
Corporate
Number of OSD languages
18
Power consumption (standby)
0.5 W
AC input frequency
50-60 Hz
Computer system
Processor model
A53
Internal storage capacity
8 GB
Video formats supported
M2TS, M4V, MKV, MP4, MPEG, MPG, MTS, TS, VOB, WMV
Image formats supported
BMP, GIF, JPEG, JPG
Depth
75.3 mm
Weight
18.54 g
Batteries included
Operating temperature (T-T)
0 – 40 °C
Storage temperature (T-T)
-20 – 60 °C
Harmonized System (HS) code
Sustainability compliance
Display technology
VA
Display brightness
400 cd/m²
Touchscreen
Touchscreen technology
Capacitive
Native aspect ratio
16:9
Contrast ratio (typical)
1200:1
Viewing angle, vertical
178°
Pixel pitch
0.315 x 0.315 mm
DVI port
Ethernet LAN
HDMI version
2.0
USB ports quantity
3
Audio (L/R) in
RS-232 interface
Remote (IR) output
Compatible memory cards
MicroSD (TransFlash)
Built-in speaker(s)
RMS rated power
10 W
Placement supported
Indoor
On Screen Display (OSD)
Power consumption (typical)
140 W
AC input voltage
100-240 V
Energy efficiency scale
A to G
Built-in processor
Internal memory
2 GB
Operating system installed
Android 8.0
Audio formats supported
AAC, AIFF, ASF, LPCM, M4A, MP3, MP4, WAV, WMA
Width
1004 mm
Height
592.6 mm