Philips 86BDL8051C/00 Signage Display 2.18 m (86") 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Touchscreen Android 9.0
Manufacturers Code:
86BDL8051C/00
Solstice AV Code:
86BDL8051C
Philips 86BDL8051C/00, 2.18 m (86″), 3840 x 2160 pixels
Product Details
Interactive meeting display
Operate, monitor and maintain with CMND and Control
Wireless screen sharing and advanced collaboration
HID Capacitive Touch with USB Plug and Play
Capacitive Touch gives you the cutting edge appearance of edge to edge glass with a bezel width of just 1.5 mm! Create a memorable interactive experience with up to 10 touchpoints at the same time. Perfect for collaborative and competitive applications, this display connects your audience with any content — making it ideal for education, public venues, corporate, hospitality and retail settings.
Powered by Windows 10
Whiteboard mode built in
Fast and easy video conferencing
Crestron Connected certified
Technical Spec
Display diagonal
2.18 m (86")
Display brightness
350 cd/m²
Touchscreen
Yes
Multi-touch
Yes
Response time
8 ms
Contrast ratio (dynamic)
Viewing angle, vertical
178°
Pixel pitch
0.4935 x 0.4935 mm
DVI port
USB port
HDMI version
2.0
HDMI output ports quantity
1
DVI-D ports quantity
1
DisplayPorts out
USB version
2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Card reader integrated
OPS module slot
Number of built-in speakers
2
Product colour
Black
Orientation
Horizontal
AC input voltage
100-240 V
Energy efficiency scale
A to G
Width
1949 mm
Height
1120 mm
Operating temperature (T-T)
0 – 40 °C
Storage temperature (T-T)
-20 – 60 °C
Display resolution
3840 x 2160 pixels
HD type
4K Ultra HD
Native aspect ratio
16:9
Contrast ratio (typical)
1000:1
Viewing angle, horizontal
178°
Display number of colours
1.07 billion colours
HDMI ports quantity
5
DisplayPorts quantity
2
Ethernet LAN
HDMI input ports quantity
4
DVI-I ports quantity
DisplayPorts in
USB ports quantity
4
Ethernet LAN (RJ-45) ports
Compatible memory cards
MicroSD (TransFlash)
Built-in speaker(s)
RMS rated power
40 W
VESA mounting
Panel mounting interface
600 x 400 mm
AC input frequency
50-60 Hz
Operating system installed
Android 9.0
Depth
77.5 mm