Philips 75BDL4052E/00 Signage Display 190.5 cm (75") LCD Wi-Fi 380 cd/m² 4K Ultra HD Black Touchscreen Android 10
Manufacturers Code:
75BDL4052E/00
Solstice AV Code:
75BDL4052E
Philips 75BDL4052E/00, 190.5 cm (75″), LCD, 3840 x 2160 pixels, Wi-Fi
Product Details
Operate, monitor and maintain with CMND and Control
OPS slot allows for PC embedding without cabling
Multi-touch technology capable of 20 touchpoints
Whiteboard mode built in
Wireless screen sharing and advanced collaboration
Android: Run your own app or choose your favourite app to run
Technical Spec
Display diagonal
190.5 cm (75")
Display resolution
3840 x 2160 pixels
HD type
4K Ultra HD
Native aspect ratio
16:9
Contrast ratio (typical)
1200:1
Viewing angle, vertical
178°
Pixel pitch
0.4296 x 0.4296 mm
Native refresh rate
60 Hz
DVI port
Yes
Ethernet LAN
Yes
HDMI version
2.0
USB ports quantity
3
Remote (IR) input
1
DC-in jack
Built-in speaker(s)
RMS rated power
30 W
VESA mounting
Purpose
Universal
Power consumption (typical)
190 W
AC input frequency
50-60 Hz
Internal storage capacity
32 GB
Video formats supported
H.263, H.264, H.265, MPEG, MPEG21, MPEG4, VP9
Image formats supported
BMP, JPEG, PNG
Display depth
101.5 mm
Display weight
55.9 kg
Cables included
AC, DVI, HDMI, IR sensor, USB Type-A to Micro USB-B
Compliance certificates
CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS
Display technology
LCD
Display brightness
380 cd/m²
Touchscreen
Response time
8 ms
Viewing angle, horizontal
178°
Display number of colours
1.07 billion colours
Display diagonal (metric)
189.3 cm
HDMI ports quantity
3
USB port
Wi-Fi
DVI-D ports quantity
1
Ethernet LAN (RJ-45) ports
Remote (IR) output
OPS module slot
Number of built-in speakers
2
Product colour
Black
Panel mounting interface
100 x 100,600 x 400 mm
Number of OSD languages
18
Power consumption (standby)
0.5 W
AC input voltage
100-240 V
Internal memory
4 GB
Operating system installed
Android 10
Audio formats supported
AAC, HE-AAC
Display width
1715.5 mm
Display height
1007.6 mm
Package weight
67.7 kg
Operating temperature (T-T)
0 – 40 °C
Storage temperature (T-T)
-20 – 60 °C