Philips 75BDL3052E/00 Signage Display 190.5 cm (75") LCD 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Touchscreen Android 8.0
Manufacturers Code:
75BDL3052E/00
Solstice AV Code:
75BDL3052E
Philips 75BDL3052E/00, 190.5 cm (75″), LCD, 3840 x 2160 pixels
Product Details
OPS slot allows for PC embedding without cabling
Operate, monitor and maintain with CMND and Control
Android: Run your own app or choose your favourite app to run
Multi-touch technology capable of 20 touchpoints
Whiteboard mode built in
Technical Spec
Display diagonal
190.5 cm (75")
Display resolution
3840 x 2160 pixels
HD type
4K Ultra HD
Native aspect ratio
16:9
Contrast ratio (typical)
1200:1
Viewing angle, vertical
178°
Pixel pitch
0.4296 x 0.4296 mm
Native refresh rate
60 Hz
DVI port
Yes
Ethernet LAN
Yes
DVI-D ports quantity
1
USB ports quantity
4
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1
Remote (IR) output
OPS module slot
Number of built-in speakers
2
Product colour
Black
VESA mounting
Anti-glare screen
Power consumption (typical)
155 W
AC input frequency
50-60 Hz
Internal storage capacity
16 GB
Video formats supported
H.263, H.264, H.265, MPEG, MPEG21, MPEG4, VP9
Image formats supported
BMP, JPEG, PNG
Display depth
101.5 mm
Display weight
55.8 kg
Cables included
AC, DVI, HDMI, IR sensor, USB Type-A to Micro USB-B
Compliance certificates
CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS
Display technology
LCD
Display brightness
350 cd/m²
Touchscreen
Response time
8 ms
Viewing angle, horizontal
178°
Display number of colours
1.07 billion colours
Display diagonal (metric)
189.3 cm
HDMI ports quantity
3
USB port
HDMI version
2.0
VGA (D-Sub) input ports
USB version
2.0
Remote (IR) input
DC-in jack
Built-in speaker(s)
RMS rated power
30 W
Placement supported
Indoor
Panel mounting interface
600 x 400 mm
Number of OSD languages
18
Power consumption (standby)
0.5 W
AC input voltage
100-240 V
Internal memory
3 GB
Operating system installed
Android 8.0
Audio formats supported
AAC, HE-AAC
Display width
1715.5 mm
Display height
1007.6 mm
Package weight
67.6 kg
Operating temperature (T-T)
0 – 40 °C
Storage temperature (T-T)
-20 – 60 °C