Philips 55HFL5214U 139.7 cm (55″) 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black 350 cd/m²
Manufacturers Code:
55HFL5214U/12
Solstice AV Code:
55HFL5214U
Philips 55HFL5214U, 139.7 cm (55″), 3840 x 2160 pixels, LED, Smart TV, Wi-Fi, Black
Product Details
Android updates provide the latest functionality
Chromecast built in for easy content sharing
Google Play Store access for apps and media
Customisable UI for custom logos and colours
Install and manage apps remotely with AppControl
Operate, monitor and maintain via CMND & Control
Create custom experiences with CMND & Check-in
Integrated Netflix with dedicated remote button
Google Assistant enables faster, smarter control
Technical Spec
Display diagonal
139.7 cm (55")
Display resolution
3840 x 2160 pixels
Screen shape
Flat
Display brightness
350 cd/m²
Supported video modes
1080p, 2160p
Native refresh rate
60 Hz
Tuner type
Analog & digital
Smart TV
Yes
Operating system version
Android 9.0
Screen mirroring
Yes
App distribution platform
Google Play
Number of speakers
2
Audio decoders
DTS, Dolby Atmos
Adaptive sound
Ethernet LAN
Wi-Fi Direct
Web browser
Product colour
Black
Panel mounting interface
100 x 200 mm
Rollable display
No
Stand colour
Black
Noise reduction
Subtitles function
Audio formats supported
AAC, MP3, WAV, WMA, WMA-PRO
Subtitle formats supported
SMI, SRT, TXT
Parental control
PC in (D-Sub)
No
HDMI version
2.0
HDCP
Headphone outputs
1
Control type
Wireless
On Screen Display (OSD)
Auto power off
Firmware upgradeable
Power consumption (standby)
0.3 W
AC input frequency
50-60 Hz
Width (with stand)
1228 mm
Height (with stand)
743 mm
Width (without stand)
1228 mm
Height (without stand)
712 mm
Remote control included
HD type
4K Ultra HD
Display technology
LED
Native aspect ratio
16:9
Contrast ratio (typical)
1200:1
Display diagonal (metric)
139 cm
Analog signal format system
PAL
Operating system installed
Android, Android TV
Timeshift
Video apps
Google TV, Netflix, YouTube
RMS rated power
10 W
Equalizer
Wi-Fi
Wi-Fi standards
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Browsing
Browser supported
Chrome
VESA mounting
On/off switch
Stand type
Legs stand
Teletext function
Video formats supported
AVC, AVI, H.264, HEVC, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VC-1, VP9, WMV9
Image formats supported
BMP, GIF, JPG, PNG
Ambient light sensor
Adaptive picture
HDMI ports quantity
3
USB 2.0 ports quantity
1
Common interface Plus (CI+)
Audio Return Channel (ARC)
Ethernet LAN (RJ-45) ports
Hotel mode
Sleep timer
Power consumption (typical)
75 W
AC input voltage
110 – 240 V
Operating temperature (T-T)
0 – 40 °C
Depth (with stand)
245 mm
Weight (with stand)
13.3 kg
Depth (without stand)
78 mm
Weight (without stand)
13.1 kg
Harmonized System (HS) code
Enquire now
35 in stock