Philips 43BDL3651T/00 Signage Display Digital signage flat panel 109.2 cm (43") IPS Wi-Fi 400 cd/m² 4K Ultra HD Touchscreen Built-in processor Android 8.0
Manufacturers Code:
43BDL3651T/00
Solstice AV Code:
43BDL3651T
Philips 43BDL3651T/00, Digital signage flat panel, 109.2 cm (43″), IPS, 3840 x 2160 pixels, Wi-Fi
Product Details
Engage them
Operate, monitor and maintain with CMND & Control
CMND & Create. Develop and launch your own content
FailOver ensures content is always playing
CMND & Deploy. Install and launch apps remotely
Internal memory. Upload content for instant play
Android SoC processor. Native and web apps
Technical Spec
Display diagonal
109.2 cm (43")
Display resolution
3840 x 2160 pixels
HD type
4K Ultra HD
Touchscreen technology
Capacitive
Native aspect ratio
16:9
Contrast ratio (typical)
1300:1
Viewing angle, vertical
178°
Pixel pitch
0.315 x 0.315 mm
DVI port
Yes
Ethernet LAN
Yes
HDMI version
2.0
USB ports quantity
3
Audio (L/R) in
1
RS-232 interface
Remote (IR) output
1
Compatible memory cards
MicroSD (TransFlash)
Built-in speaker(s)
RMS rated power
10 W
Placement supported
Indoor
On Screen Display (OSD)
Power consumption (typical)
140 W
AC input voltage
100-240 V
Energy efficiency scale
A to G
Built-in processor
Internal memory
2 GB
Operating system installed
Android 8.0
Audio formats supported
MP3, ASF, MP4, AAC, WAV, WMA, LPCM, M4A, AIFF
Width
990 mm
Height
578 mm
Remote control included
Cables included
AC, RS-232, USB
Sustainability certificates
CE
Display technology
IPS
Display brightness
400 cd/m²
Touchscreen
Multi-touch
Response time
8 ms
Viewing angle, horizontal
178°
Display number of colours
1.07 billion colours
HDMI ports quantity
2
USB port
Wi-Fi
DVI-I ports quantity
USB version
2.0
Audio (L/R) out
Remote (IR) input
Card reader integrated
OPS module slot
Number of built-in speakers
2
Product design
Digital signage flat panel
Purpose
Corporate
Number of OSD languages
18
Power consumption (standby)
0.5 W
AC input frequency
50-60 Hz
Computer system
Processor model
A53
Internal storage capacity
8 GB
Video formats supported
MPEG, WMV, MPG, MTS, M2TS, M4V, TS, MKV, VOB, MP4
Image formats supported
BMP, GIF, JPEG, JPG
Depth
70.2 mm
Weight
17.9 kg
Batteries included
Operating temperature (T-T)
0 – 40 °C
Storage temperature (T-T)
-20 – 60 °C