Philips 43BDL3511Q/00 Signage Display Digital A-board 109.2 cm (43") 400 cd/m² 4K Ultra HD Black 18/7
Manufacturers Code:
43BDL3511Q/00
Solstice AV Code:
43BDL3511Q
Philips 43BDL3511Q/00, Digital A-board, 109.2 cm (43″), 3840 x 2160 pixels, 18/7
Product Details
Operate, monitor and maintain with CMND & Control
FailOver ensures content is always playing
Schedule what you want, when you want with SmartPlayer
Integrated media player. Easily schedule USB content
Technical Spec
Display diagonal
109.2 cm (43")
Display brightness
400 cd/m²
Touchscreen
No
LED backlighting type
Direct-LED
Response time
8 ms
Contrast ratio (dynamic)
Viewing angle, vertical
178°
Pixel pitch
0.2451 x 0.2451 mm
Haze rate
1%
DVI port
Yes
Ethernet LAN
Yes
HDMI input ports quantity
2
USB ports quantity
2
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1
Audio (L/R) out
Remote (IR) input
Built-in speaker(s)
RMS rated power
20 W
Product colour
Black
VESA mounting
Panel mounting interface
200 x 200 mm
Bezel width (side)
1.39 cm
Purpose
Commercial
Power consumption (standby)
0.5 W
AC input frequency
50-60 Hz
Video formats supported
H.264, MPEG, WMV3
Image formats supported
BMP, JPG, PNG
Display depth
63.5 mm
Display weight
10.7 kg
Operating temperature (T-T)
0 – 40 °C
Storage temperature (T-T)
-20 – 60 °C
Harmonized System (HS) code
Display resolution
3840 x 2160 pixels
HD type
4K Ultra HD
Panel type
IPS
Native aspect ratio
16:9
Contrast ratio (typical)
1200:1
Viewing angle, horizontal
178°
Display number of colours
1.07 billion colours
Display diagonal (metric)
108 cm
HDMI ports quantity
USB port
HDMI version
2.0
DVI-I ports quantity
USB version
2.0
Audio (L/R) in
RS-232C
Remote (IR) output
Number of built-in speakers
Product design
Digital A-board
Placement supported
Indoor
Orientation
Horizontal/Vertical
Bezel width (bottom)
1.39 cm
Bezel width (top)
Power consumption (typical)
105 W
AC input voltage
100-240 V
Energy efficiency scale
A to G
Audio formats supported
AAC, HE-AAC, WMA
Display width
973 mm
Display height
561.2 mm
Cables included
AC, IR sensor, RS-232, USB
Enquire now
7 in stock