Philips 32BDL3651T/00 Signage Display Digital A-board 81.3 cm (32") VA Wi-Fi 350 cd/m² Full HD Touchscreen Built-in processor Android 8.0
Manufacturers Code:
32BDL3651T/00
Solstice AV Code:
32BDL3651T
Philips 32BDL3651T/00, Digital A-board, 81.3 cm (32″), VA, 1920 x 1080 pixels, Wi-Fi
Product Details
Engage them
Operate, monitor and maintain with CMND & Control
CMND & Create. Develop and launch your own content
FailOver ensures content is always playing
CMND & Deploy. Install and launch apps remotely
Internal memory. Upload content for instant play
Android SoC processor. Native and web apps
Technical Spec
Display diagonal
81.3 cm (32")
Display resolution
1920 x 1080 pixels
HD type
Full HD
Panel type
VA
Multi-touch
Yes
Response time
6.5 ms
Viewing angle, horizontal
178°
Display number of colours
16.78 million colours
HDMI ports quantity
2
USB port
Yes
HDMI version
2.0
USB ports quantity
3
Audio (L/R) in
1
RS-232 interface
Remote (IR) output
1
Compatible memory cards
MicroSD (TransFlash)
Built-in speaker(s)
RMS rated power
10 W
Placement supported
Indoor
Purpose
Corporate
Number of OSD languages
18
Power consumption (standby)
0.5 W
Computer system
Processor model
A53
Internal storage capacity
8 GB
Video formats supported
M2TS, M4V, MKV, MP4, MPEG, MPG, MTS, TS, VOB, WMV
Image formats supported
BMP, GIF, JPEG, JPG
Width
749.1 mm
Height
443.6 mm
Remote control included
Cables included
AC, RS-232, USB
Sustainability certificates
CE
Display technology
VA
Display brightness
350 cd/m²
Touchscreen
Touchscreen technology
Capacitive
Native aspect ratio
16:9
Contrast ratio (typical)
4000:1
Viewing angle, vertical
178°
Pixel pitch
0.36375 x 0.36375 mm
DVI port
Wi-Fi
DVI-I ports quantity
USB version
2.0
Audio (L/R) out
Remote (IR) input
Card reader integrated
OPS module slot
Number of built-in speakers
2
Product design
Digital A-board
Anti-glare screen
On Screen Display (OSD)
Power consumption (typical)
50 W
Energy efficiency scale
A to G, D to G
Built-in processor
Internal memory
2 GB
Operating system installed
Android 8.0
Audio formats supported
AAC, AIFF, ASF, LPCM, M4A, MP3, MP4, WAV, WMA
Base weight
8 kg
Depth
70.4 mm
Weight
8 kg
Batteries included
Operating temperature (T-T)
0 – 40 °C
Storage temperature (T-T)
-20 – 60 °C